Historia, pamięć i szacunek

„Zagłada w getcie – nigdy więcej! Nie bądź obojętny” to tytuł projektu historycznego, który zorganizowaliśmy na „Wyspie” dzięki dofinansowaniu
przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. To już drugie takie wydarzenie w ramach programu „Zachować pamięć” w historii naszego stowarzyszenia. I znów było bardzo intensywnie i ciekawie!

Tym razem w dniach od 5 do 14 października w projekcie historycznym wzięła udział młodzież z chorzowskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Ligonia, a także z Dortmundu oraz z Iserlohn, partnerskiego miasta Chorzowa w Niemczech. Tym razem temat spotkania był wyjątkowo trudny, bo z racji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim skupiliśmy się na pamięci o Holocauście. Młodzież miała okazję zapoznać się z miejscami pamięci o historii i kulturze żydowskiej na ziemiach polskich oraz o Zagładzie narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. W tym celu odwiedziliśmy m.in. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, spacerowaliśmy szlakiem będzińskich Żydów i Rutki Laskier – polskiej Anny Frank, a także Alfreda Rossnera – będzińskiego Schindlera, który ratował Żydów przed obozami śmierci. W Chorzowie z kolei odwiedziliśmy miejsca związane z pamięcią po uciekinierze z Auschwitz Witoldzie Pileckim.

Największym wydarzeniem projektu były jednak bez wątpienia dwie wycieczki – do Warszawy i Krakowa. W stolicy niezwykłe wrażenie wywarła na młodzieży w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z kolei w Krakowie wizyta w Fabryce Emalii Oskara Schindlera, zostaliśmy także oczarowani urokiem Pani Krystyny Gałkowskiej, która opowiedziała nam niezwykłą historię Apteki Pod Orłem i jej właściciela Tadeusza Pankiewicza. Furorę zrobiły również kultowe zapiekanki na krakowskim Kazimierzu! Debatowaliśmy też wspólnie nad współczesnymi objawami wykluczenia społecznego, dyskryminacji ze względu na religię, rasę, płeć czy orientację seksualną i zastanawialiśmy się, jak nie powielać grzechów przeszłości. Pomimo napiętego programu projektu nie brakowało także okazji do wspólnej zabawy i nawiązania nowych przyjaźni polsko-niemieckich. Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się na Wyspie ponownie, by przez historię uczyć się zrozumienia, szacunku i przyjaźni.

About the Author

You may also like these