Ta historia ma swój początek w 1992 roku. Zaczyna się od dwóch niepokornych serc pełnych wiary w lepsze jutro i dobro ludzi. Według stereotypów powinno różnić ich wszystko, zwłaszcza historia. Ivan Khimeychuk i Stefan Sierotnik postanowili jednak napisać własną historię. Historię wielkiej przyjaźni, która rozpoczęła domino dobra.
Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Ucznia „Forteca” w Tarnopolu, założona przez Ivana Khimeychuka na wzór Wyspy szybko stała się ostoją dla wielu młodych ludzi w Tarnopolu. Przede wszystkim jednak, stała się bliźniaczą organizacją Wyspy. I tak, od 1992 roku przez Wyspę przewinęły się tysiące młodych Ukraińców. To właśnie dzięki tej współpracy, w 2008 roku Chorzów i Tarnopol zostały miastami partnerskimi, a setki studentów mogło uczestniczyć w praktykach w chorzowskich szkołach.
Pierwszy projekt – „Odczarowanie Ukrainy”
To pierwszy projekt, który wspólnie zorganizowała Wyspa i Forteca. Rozpoczął się w 1994. W czasie jego trwania, Organizowane były wspólne polsko-ukraińskich przedsięwzięcia, które sprzyjają integracji pomiędzy młodymi Polakami i Ukraińcami, wzajemnemu poznaniu tradycji, kultury i historii.
Wierzymy, że wspólne poznanie trudnych momentów historii sprzyja likwidacji stereotypów i uprzedzeń. Wspólne działania na rzecz dzieci pozwalają bardzo szybko zawiązywać Przyjaźnie i „odczarowywać Ukrainę”, która dla wielu jest egzotycznym, niebezpiecznym krajem.
W ramach projektu do Chorzowa zapraszani są młodzi Ukraińcy, którzy odbywają praktyki socjalne i aktywnie uczestniczą w wszystkich pracach na „Wyspie” i „Wigilijnym Miasteczku” m.in. uczestniczą w budowie „Wigilijnego Miasteczka”. Uczestniczą w warsztatach Śląskiej Akademii Wolontariuszy, uczą się umiejętności organizacji i zarządzania oraz umiejętności niesienia pomocy ludziom jej potrzebujących.
Projekt ten przyczynił się do powstania Towarzystwa Ochrony Praw Ucznia „Forteca” w Tarnopolu na Ukrainie. W czasie wakacji 2001 roku na praktyki socjalne do „Fortecy” wyjechało po raz pierwszy dziesięciu wolontariuszy „Wyspy”.
Od tamtej pory systematycznie organizujemy wyjazdy studyjne na Ukrainę – kraju naszych Przyjaciół. Podsumowując lata współpracy z ukraińską ,,Fortecą’’ i nasze pobyty na Ukrainie możemy powiedzieć, że jesteśmy zakochani w Ukrainie i gościnności Jej mieszkańców a wędrowanie po miejscach, które są wspaniałą lekcją polskiej historii i uczą patriotyzmu pozostają w pamięci i sercu na całe życie.
Mała Ambasada Ukrainy
Przez 30 lat współpracy Fortecy i Wyspy, Wigilijne Miasteczko stało się prawdziwą Ambasadą Ukrainy. Podczas swoich pobytów w Chorzowie ukraińscy wolontariusze poprzez swoją pracę na rzecz dzieci, pomoc potrzebującym, wspólną z ,,Wyspą’’ pomoc dzieciom ofiarom klęsk żywiołowych stają się ambasadorami Ukrainy. Swoją dobrocią i moralną postawą, stali się dobrą marką swojego kraju, przeciwdziałając w ten sposób stereotypom. Patriotyzm i niezłomny duch walki, który króluje w sercach młodych Ukrainców sprawia, że podczas międzynarodowych spotkań zarażają miłością do swojego kraju swoich rówieśników z Polski i Niemiec. Każde wakacje to międzynarodowe spotkania, które uczą nas o Ukrainie nowych rzeczy. I wierzymy, że w tym roku będzie dokładnie tak samo!
Polsko-ukraińska rodzina
Przez 30 lat staliśmy się rodziną. Przeszliśmy razem wszystko – wesela, pogrzeby, Pomarańczową Rewolucję i Euro Majdan. Dziś stajemy w obliczu wojny. Dlatego też Wyspa staje się dziś domem dla Ukraińców, którzy potrzebują bezpiecznego miejsca w Polsce i miejscem ciągłego działania, by pomóc tym, którzy zostali na Ukrainie.
Przygotowaliśmy 20 miejsc noclegowych i zrobimy wszystko, by każdy nowy Wyspiarz poczuł się u nas jak w domu. Bo Wyspa, jak mówią także nasi ukraińscy wolontariusze, to drugi dom!