Projekt historyczny – Zachować Pamięć

Za nami Polsko-Niemiecki projekt historyczny, który odbył się dzięki dofinansowaniu Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży ❤️. Temat tego projektu brzmiał „Jeśli będziecie obojętni to jakieś Auschwitz spadnie wam na głowę – Zachować Pamięć”, inspirowany cytatem Mariana Turskiego.

Spotkanie odbyło się w terminie 5-11.10.2023. w Chorzowie w Międzynarodowym Domu Spotkań Wolontariuszy „Wigilijne Miasteczko”. Podczas spotkania młodzież odwiedziła miejsca związane z II Wojną Światową. Był to m.in. KL Auschwitz, Kazimierz w Krakowie, Świętochłowice Brama Obozu „Zgoda” oraz miejsca pamięci w Chorzowie jak również, Radiostacja Gliwicka, Muzeum Śląskie i wystawa dotycząca Śląska w okresach wojennych oraz wystawa dotycząca Obozu w Auschwitz. Uczestnicy projektu mieli też okazję spotkać się z Panią Małgorzatą Kozak, siostrzenicą Błogosławionego Księdza Machy (Chorzowianina), która opowiadała o działalności Księdza w czasie Drugiej Wojny Światowej. Podczas spotkania młodzież mogła pogłębić swoją wiedzę na temat Holokaustu i okupacji ziem polskich przez hitlerowskie Niemcy w czasie II Wojny Światowej. W trakcie rozmów na temat historii gdzie były poruszane tematy o wykluczeniu społecznym, dyskryminacji, braku poszanowania dla Praw Człowiek, młodzież przywoływała tego samego rodzaju przykłady w obecnym świecie w którym panuje rzekomo pokój, a jednak wykluczenia społeczne dyskryminacja, łamanie praw człowieka są częste  i zaczynają być codziennością. Dlaczego tak jest?  Co jest tego przyczyną? To były jedne z punktów nad którymi młodzież się zastanawiała i próbowała znaleźć odpowiedzi.  Dlatego też słowa Pana Mariana Turskiego mają być przestroga przed obojętnością na krzywdę innych.

Były to wyjątkowe i pełne przeżyć 7 dni. Podsumowując projekt wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że nie możemy być obojętni, bo zło czai się tuż za rogiem.

About the Author

You may also like these